Bosznia-Hercegovinától Törökországon át Tádzsikisztánig Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza arra törekszik, hogy számos módon gondoskodjon Isten gyermekeiről Európában és a világ majdnem minden táján. A másokról való gondoskodás minden egyháztag egyik fő feladatának számít.
Az Európa Középső Terület országaiban számos emberbaráti projekt áldotta meg azt a közel 20 millió, lakóhelyét elhagyni kényszerült embert, aki most a területen tartózkodik. Az egyház állami és civil szervezetekkel együttműködve segített befogadó központok finanszírozásában, valamint takarók, ágyneműk, élelmiszer, ruházat, menedék, gyógyszerek, egészségügyi ellátás, oktatás, szennyvízkezelés, higiénia és a beilleszkedést segítő szolgátatások biztosításában.
2025. március 29-én a türkmenisztáni Arkadag városában Paul Picard, területi hetvenes szólt A békesség és bizalom éve: Gyermekek érdekeit szolgáló nemzetközi tevékenységek fejlesztése című nemzetközi konferencia hallgatóságához. A konferencia résztvevői és beszélői nemzetközi szervezetek képviselői, országok kormányzatai, közösségek és a magánszektor szereplői közül kerültek ki.
Picard elder a beszédében ezt mondta: „Jézus Krisztus követőiként az Ő tanításai szerint élünk. Amikor Jézust megkérdezték, hogy mi a legnagyobb parancsolat, Ő ezt felelte: »Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből.« Majd ezt kiegészítette a második legnagyobb parancsolattal: »Szeresd felebarátodat, mint magadat.« Ez a szeretet a célunk mozgatórugója, és minden a családainkon belül kezdődik.”
Így folytatta: „A felnövekvő nemzedék jelenti az emberiség jövőjét, és a mi felelősségünk megvédeni, felnevelni a gyermekeinket, és a legjobbat adni nekik.”
Erőfeszítések egyesítése az emberbaráti segítség kiterjesztése érdekében
Az egyház megbízható kivitelező szervezetekkel összefogva terjeszti ki szárnyait az Európa Középső Területen, hogy több ezer rászoruló szenvedését enyhítse és méltóságát visszaadja. A 2024-es projektek hatóköre az alábbiakra terjedt ki:
• 108 nőket és gyermekeket megsegítő projekt;
• 44 vízellátási, higiéniai és köztisztasági projekt;
• 112 egészségügyi, illetve fogyatékkal élőket támogató projekt;
• 80 menekülteket, bevándorlókat és a saját hazájukban lakóhelyüket elhagyni kényszerülteket megsegítő projekt;
• 56 oktatási rendszerekkel kapcsolatos projekt;
• 43 élelmezési, illetve biztonsági projekt.
Együttműködés a Muslim Aiddel a Bosznia-Hercegovinában élő lakosok megsegítésére
Indulásának 10. évfordulóját ünnepelve a melegház-kezdeményezés teljesen feltöltött és felállított melegházakkal látta el a megajándékozottakat, továbbá képzési programok keretében tanította, miként lehet melegházat sikeresen üzemeltetni. 2014 óta ez a projekt több mint 3000 melegház felállítását eredményezte, ezzel jelentősen fellendítve a helyi mezőgazdaságot.

HumanitarianEURC_01.png
Ez a projekt 2014 óta több mint 3000 melegház felállítását eredményezte Bosznia-Hercegovinában2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.A falusi háztartások társadalmi és gazdasági körülményeinek a javítását elősegítendő, két másik projekt is kivitelezésre került ugyanebben az időben: egy méhészeti kezdeményezés, valamint vemhes fejőstehenek szétosztása. A méhészeti projekt egy átfogó erőfeszítés, mely magában foglalja a méhészeti eszközök szétosztását, képzési támogatást, valamint egy oktatási kampányt a méhek fontosságáról. A vemhes fejőstehenek rászoruló családoknak történő szétosztása segített a tápanyagigényük friss tejjel való kielégítésében, illetve a tejfelesleg eladása pénzügyi fellendülést is jelentett számukra.
Három iskola adományozása a törökországi Hatay régióban
2024. október 23-án az egyház a török hatóságokkal karöltve hivatalosan átadott három iskolát Törökország délkeleti Hatay régiójában. 2023. február 6-án erőteljes földrengések rázták meg Törökországot, amelyek rengeteg otthont elpusztíttottak és fontos közlétesítményeket, köztük iskolákat is tönkretettek. A pusztítás mértéke különösen nagyfokú volt Hatay területén, a szír határ közelében.
Jézus Krisztus egyháza Törökország legsúlyosabban érintett területein nyújt segítséget. A szomszédos közösségekben élő gyermekeknek már nem kell nagy távolságokat gyalogolniuk vagy utazniuk, hogy folytathassák a tanulmányaikat. Erről a témáról Picard elder a következőket a mondta a nemrégiben Türkmenisztánban megrendezett nemzetközi konferencián: „Nem lehet szavakkal leírni, milyen öröm töltött el minket, amikor újra az iskolapadban láttuk azokat az ártatlan és boldog gyermekeket.”

HumanitarianEURC_02.png
Három, az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza által finanszírozott iskolát adtak át Törökország Hatay régiójában 2024. október 23-án 2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.Tiszta víz Tádzsikisztán vidéki térségeiben
Az emberek tiszta vízzel való ellátását és a köztisztaság biztosítását célzó világméretű erőfeszítései részeként az egyház három egymást követő évben működött együtt a Caritas Tajikistan nevű katolikus segélyszervezettel Tádzsikisztán vidéki térségeiben.

HumanitarianEURC_03.png
A tádzsikisztáni Shahrtuz településen gyermekek ünneplik, hogy van tiszta ivóvizük 2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.Tádzsikisztán távoli Shahrtuz településén közel 17 000 lelket számláló kiszolgáltatott népességcsoportnak javultak az életkörülményei, illetve az egészségügyi állapota a tiszta és fenntartható ivóvízhez való nagyobb hozzáférésnek köszönhetően. Továbbá a köztisztaság és a hulladékgazdálkodás infrastruktúrájának a fejlesztése jobb közegészségügyi gyakorlatokat eredményezett.
Világszintű segítségnyújtás 2024-ben
Az egyház 192 országban és területen nyújtott segítséget összesen 1,45 milliárd dollár ráfordítással. Ez 3836 emberbaráti projektet foglalt magában. Az egyháztagok 6,6 millió órányi önkéntes szolgálatot nyújtottak az egyház jólléti és önellátási létesítményeiben, szolgálati missziókban, valamint közösségi szolgálati projektek keretében.
Egy nemzetközi kereskedelmi csúcstalálkozón tavaly Gérald Caussé elnöklő püspök ezt mondta: „Hisszük, hogy az Isten teremtményei feletti sáfárságunk betetőzése az a szent kötelességünk, hogy szeressük, tiszteljük és gondoskodjunk az összes emberi lényről, akivel osztozunk a földön.” Az Elnöklő Püspökség egy három férfiból álló tanács, akik az egyház Első Elnökségének az irányítása alatt dolgoznak, és többek között olyan ügyeket igazgatnak, mint az emberbaráti segítségnyújtás, jólléti programok, tized- és böjti felajálánsok, valamint a létesítménygazdálkodás. Ezenkívül gyakran utaznak, hogy világszerte szolgálattételt nyújtsanak az egyház tagjainak.
„Számomra az elnöklő püspöki szolgálatom egyik legszentebb vonatkozása az a feladat, hogy megszervezzük a leginkább szükséget szenvedő egyháztagok és nem egyháztagok fizikai megsegítését” – mondta Caussé püspök.