Sajtóközlemény

2009: az új templomok és az egyház fejlődésének éve

Monson elnök segítségével egy kislány rákeni a habarcsot a Utahi Draper templom szegletkövére. Monson elnök az októberi 179. Félévi Általános Konferencia alkalmával öt új templom építését jelentette be a következő helyszíneken: Utah, Brigham City; Chile, Concepción; Brazília, Fortaleza; Florida, Fort Lauderdale; és Japán, Sapporo. Az öt új templom bejelentésekor Monson elnök így szólt: „Azt kívánjuk, hogy a templomba annyi egyháztag látogasson el, amennyi csak lehetséges, és mindezt anélkül, hogy túlzott távolságokat kellene megtenniük.” Majd hozzátette, hogy az egyháztagok 83 százaléka szerte a világon valamely templom 300 kilométeres körzetében él, és ez az karány csak növekedni fog az új templomok építésével. Egyéb főbb híreink 2009-ből: Új apostolt hívtak el Neil L. Andersen eldert áprilisban hívták el, hogy betöltse a Joseph B. Wirhtlin elder 2008. decemberi halálával keletkezett űrt a Tizenkét Apostol Kvórumában. A bejelentést az egyház elnöke, Thomas S. Monson elnök tette a Konferencia-központban helyet foglaló 21 000 fős közönség, valamint azon százezrek előtt, akik szerte a világban közvetítés segítségével követték nyomon az eseményeket. Felszentelték az Egyháztörténeti könyvtárat 15 év tervezés és 4 évnyi építkezés után elkészült egy állandó, biztonságos levéltár a történelmi iratokk és más egyházi feljegyzések számára. Az új Egyháztörténeti Könyvtárat Monson elnök szentelte fel júniusban. A korszerű épület tervezése és építése során folyamatosan szem előtt tartották az Energia- és Környezettervezési Vezetés (LEED) „zöld” épületekre vonatkozó minőségi elvárásait, így a könyvtárnak jó esélye van a tekintélyes Ezüst jelölés elnyerésére. Az új könyvtár egyik leginkább figyelemre méltó tulajdonsága azonban az, hogy nyilvános használatra tervezték. Kiadták a spanyol Bibliát A Biblia sok éven át készülő spanyol nyelvű, utolsó napi szent változata végre kiadásra került. A könyv az egyház egyik legjelentősebb szentírásprojektjének eredménye. Új fejléceket, lábjegyzeteket és keresztutalásokat tartalmaz minden egyes szentíráshoz, melyet Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza tagjai használnak. Thomas S. Monson elnök így nyilatkozott az új Bibliáról: „Ez az új kiadás jelentős fejlődést indít majd el az evangéliumi műveltség terén az egyház spanyol nyelvű tagjai között.” Egyházi vezetők látogatása Kelet-Európába Májusban és júniusban több ezer kelet-európai utolsó napi szentet látogatott meg Dieter F. Uchtdorf elnök, az Első Elnökség második tanácsosa, valamint Neil L. Anderson elder, aki a Tizenkét Apostol Kvórumának tagja. A két vezető több nagy gyülekezet előtt is beszélt az ukrajnai Kijevben, valamint Oroszország nagyobb városaiban: Moszkvában, Jekatyerinburgban és Szamarában. Egyházi vezetők is részt vettek az elnöki beiktatáson Januárban az egyház vezetői is részt vettek az új amerikai elnök, Barack Obama beiktatásán. A januárban megtartott ceremónián és a washingtoni Nemzeti Katedrálisban összehívott nemzeti imagyűlésen az egyházat Uchtdorf elnök, az Első Elnökség tagja, valamint M. Russell Ballard elder, a Tizenkét Apostol Kvórumának tagja képviselte. Monson elnök átnyújtotta Barack Obama elnöknek az Obama család leszármazási anyagát Még ebben az évben Monson elnök és Dallin H. Oaks elder, a Tizenkét Apostol Kvórumából, számos utolsó napi szent és a nevadai Harry Reid többségi szenátor kíséretében átadták Obama elnöknek a bőrkötésben megjelentetett ötkötetes családtörténetét. Monson elnök véleménye szerint: „Obama elnök öröksége bővelkedik a vezetői példaképekben, az áldozathozatalban és a szolgálatban.” Monson elnök részt vesz a katolikus katedrális centenáriumi ünnepségén Salt Lake City katolikus egyházmegyéje meghívta az egyház vezetőit, hogy vegyenek részt a Magdolna-katedrális századik évfordulójának megünneplésén. Az eseményre augusztusban került sor, a beszélők sorában Monson elnök is felszólalt. Felidézte, hogy a két egyház több alkalommal is vállvetve dolgozott a közösség és a világ érdekében. 2009-ben, még az ünnepség előtt, a Mormon Tabernákulum Kórus orgonistái és a Templom Téri Zenekar emlékkoncertet adott a katedrálisban. Mormon Tabernákulum Kórus körútja A Mormon Tabernákulum Kórus és a Templom Téri Zenekar számára zsúfolt nyár volt a tavalyi, hiszen hét nagyváros lelkes közönsége előtt játszottak középnyugati koncertkörútjuk során. A koncertre vendégkarmestereket is hívtak, akiket olyan prominens helybéliek közül válogattak ki, mint amilyen például Neil Armstrong, az egykori űrhajós. A kórus egy történelmi mérföldkövet is megünnepelt: a Zene és a megszólaltatott ige című program sugárzásának 80. évfordulóját. Ez a világ legrégibb, folyamatosan sugárzott programja. Az egyház segítséget nyújt a katasztrófák áldozatainak Szeptemberben földrengés és hatalmas szökőár sújtotta Szamoa, Amerikai Szamoa és Tonga szigeteit. A természeti katasztrófa egész falvakat döntött romba; Közel kétszázan vesztették életüket, és több ezren váltak hajléktalanná. Az egyház órákon belül a szigetlakók segítségére sietett. Hét nappal később egy DC-10-es indult Utah államból a Csendes-óceáni-szigetekre 60 tonnányi élelmiszerrel, higiéniai csomaggal, ruházattal, kerekesszékkel és víztartállyal. A Fülöp-szigeteken több százan haltak bele Ketsana trópusi viharba, mely szintén szeptemberben csapott le. Az elmúlt 40 év során ez volt a leghevesebb esőzéssel járó vihar, így komoly áradásokat is okozott. Az Egyházi Emberbaráti Szolgálatok segítséget nyújtott az eltakarításban, valamint a ruházat, élelmiszer, higiéniai csomagok, víz és más segélyszállítányok eljuttatásának és szétosztásának megszerzésében. Több százezren vesznek részt a Segítő Kezek projektjében Az egyház Segítő Kezek programjának önkéntesei több tízezer más amerikai segítővel együtt igyekeztek segíteni a szükséget látóknak. Az áprilisi Szolgálat Napja összehozta az embereket az élet minden területéről, hogy segítsenek embertársaiknak egy sor olyan projekt lebonyolításában, mint például az élelmiszerpolcok feltöltése, vagy házak építése. Több tízezer Segítő Kezek önkéntes vett részt különszervezésű szolgálatokban Afrikában és Brazíliában. A Segítő Kezek önkéntesei februárban szintén becsatlakoztak a Maine-től Texasig tartó heves jégviharok utáni eltakarításba. Számos más Segítő Kezek projektre is sor került világszerte. Megjelent a Joseph Smith iratok második kötete A Joseph Smith iratok második kötetét szeptemberben jelentették meg. A Kinyilatkoztatások és fordítások: Kinyilatkoztatások kéziratos könyvei című kötet új betekintést nyújt az 1828 és 1834 között keletkezett felbecsülhetetlen értékű dokumentumokba. Marlin K. Jensen elder – aki egyháztörténész és jegyző –, azt nyilatkozta, hogy az új kötetben található dokumentumok között a Joseph Smith életéről szóló legkorábbi fennmaradt feljegyzés-vezetési próbálkozások is szerepelnek. Vallási szabadságról tart beszédet az apostol Veszélyben vannak Amerika vallási szabadságjogai, mondta Dallin H. Oaks elder a Tizenkét Apostol Kvórumának tagja a BYU-Idahón tartott októberi beszédében. Azt mondta, nem lenne szabad, hogy az egyház tagjait megfélemlítsék, vagy némaságra kényszerítsék a fenyegetések. „Ki kell állnunk azon alkotmányos jogunk és kötelességünk mellett, hogy gyakorolhassuk vallásunkat, a lelkiismeretünk szerint szavazzunk a közügyekben, és hogy részt vegyünk a választásokon és tárgyalásokon a köztereken és a törvényszék épületeiben.” Az egyház támogatja a diszkriminációmentes szertartásokat Salt Lake Cityben Az egyház támogatást szavazott a diszkriminációmentes szertartásoknak Salt Lake City egyik tanácsgyűlésén novemberben. Michael Otterson, a Közönségkapcsolatok Részlegének ügyvezető igazgatója Ralph Becker előterjesztésének támogatása ügyében hívta össze a tanácsot. Bár a lakhatási és munkavállalási jogok védelme igazságos és ésszerű, mondta Otterson, az egyház „egyértelműen elkötelezte magát a férfi és nő közötti házasság alapjainak védelme mellett”. A családokról tartott beszédet az apostol egy nemzetközi konferencián Az egyház egyik apostola augusztusban beszélt a családokról egy amszterdami nemzetközi konferencián. Russell M. Nelson elder, a Tizenkét Apostol Kvórumának tagja ezt mondta: „A jövő boldogsága, sőt a nemzetek jövője is a gyermekeken múlik. Újra a társadalom alapegységeként kell kezelni a gyermekeket nevelő családokat. Egyszerűen jobban meg kell becsülnünk a gyermekeket, mint ahogyan azt most tesszük.” Több tízezer érdeklődőt vonz a karácsonyi koncert Natalie Cole, a Grammy-díjas énekesnő, valamint a kétszeres Pulitzer-díjas szerző, David McCullough volt a Mormon Tabernákulum Kórus és a Templom Téri Zenekar éves karácsonyi koncertjének díszvendége. A gyönyörűen feldíszített Konferencia-központ lenyűgöző látványa és a felemelő zene segített megidézni a karácsony szellemét a több mint 80 000 fős közönség szívében. Az Állandó Oktatási Alap fontos mérföldkőhöz érkezik Az Állandó Oktatási Alap fontos mérföldkőhöz érkezett decemberben. A 2001-ben elindított alap világszerte több mint 40 000 kölcsönnel segítette számos fiatal férfi és nő oktatását és karrierépítését. Az ÁOA ügyvezető igazgatója, John K. Carmack elder szerint el fog jön majd az az idő, amikor még ennél is nagyobb számú, talán 100 000-nél is több jelentkezőnek nyújthatnak segítséget.

STÍLUSKALAUZ-MEGJEGYZÉS:Amikor Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyházáról ír, kérjük, használja az egyház teljes nevét, amikor először utalást tesz rá. További információért az egyház nevének használatáról tekintse meg az online Stíluskalauzt.