A Szentek: Jézus Krisztus egyházának története az utolsó napokban várva várt harmadik kötete ma jelent meg 14 nyelven, világméretű közönséghez jutva el ezáltal. A sorozat legújabb kötete, melynek a címe Boldly, Nobly, and Independent (Bátran, nemesen és függetlenül), az 1893–1955 közötti időszakból meséli el számos utolsó napi szent történetét – beleértve az első európai templom felépítését, valamint a hit gyakorlásának a tapasztalatait a vasfüggöny mögött.
A Szentek, 3. kötet mostantól elérhető az egyház online boltjában és egyes könyvesboltokban. A digitális változat ingyenesen elérhető az egyház honlapján és az Evangéliumi könyvtár alkalmazás Egyháztörténet részében.
A szentek korábbi kötetei a visszaállítás korai időszakára összpontosítanak, amikor a utolsó napi szentek összegyűltek, hogy templomokat építsenek Kirtlandben, Nauvooban és Utah-ban. Bár ezek a kötetek Angliából, Skandináviából és a Csendes-óceáni-szigetekről szóló történeteket is tartalmaztak, a 3. kötetben válik a történet valóban nemzetközivé. A könyvnek több mint a fele az Amerikai Egyesült Államokon kívül zajlik, a történetek Európában, Ázsiában, Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, valamint Óceániában játszódnak. A könyv csúcspontja az, amikor David O. McKay elnök felszenteli a svájci templomot, amely az első templom volt Európában. Az európai szenteknek ezután már nem kellett átkelniük az óceánon ahhoz, hogy teljes mértékben részesüljenek a visszaállított evangélium áldásaiban.
„Az olvasóknak sok örömet, időnként pedig fájdalmat fog okozni, amikor a szentek tapasztalatairól tanulnak majd szerte a világon – mondta ifj. LeGrand R. Curtis elder, egyházi történetíró és feljegyzésvezető. – Ebben az új kötetben pillantjuk meg először, hogy miként áldják meg a templomok az egyház tagjait Észak-Amerikán kívül, illetve látjuk, milyen erőteljes hatással vannak e templomok szertartásai a szentekre.”
Míg az egyháztörténet korábbi korszakait sok olvasó ismeri, a Szentek 3. kötete az utolsó napi szentek történetének egy kevéssé ismert időszakát hozza napvilágra. Az ugrásszerű fejlődés ideje ez, amikor a lovaskocsin utazó, távírón keresztül érintkező emberektől eljutunk a hangsebességnél gyorsabb sugárhajtású repülőgépek és a színes televízió koráig.
„A 3. kötet a világban és az egyházban zajló mélyreható átalakulások időszakát fedi le, mind intézményi szinten, mind pedig az emberek mindennapi életében és tapasztalataiban – vázolta Lisa Olsen Tait, a sorozat főszerkesztője. – Ezeket a változásokat hétköznapi szentek szemén keresztül mutatjuk meg szerte a világon, legyen az egy fiatal papságviselő Cincinattiben, egy japán nyelvű misszionárius nővér Hawaiin, vagy egy bizonytalansággal és korlátozásokkal szembesülő friss házaspár a berlini fal mögött.”
Miközben az olvasók hatalmas gazdasági nehézségekkel, kegyetlen világháborúkkal és influenzajárvánnyal találják szembe magukat a könyvben, fel fogják ismerni, hogy a hitbe való kapaszkodás a gondok idején nem jelent újdonságot az utolsó napi szentek számára. Vannak kételyekkel és elnyomással szembenéző nőkről és férfiakról szóló történetek, amelyek a remény és a megbékélés történetei is, amint az egyháztagok kezüket nyújtják felebarátaik szolgálatára és megáldására.
Azon olvasók kedvéért, akik még jobban el szeretnének mélyülni a szentek történetében, az egyház több tucat új egyháztörténeti témát is megjelentetett az Evangéliumi könyvtárban, részletesen bemutatva témák egész skáláját, a nagy gazdasági világválságtól az ifjúsági és felsőfokú hitoktatásig. Ma kerül sor a Szentek podcast harmadik évadának az elindítására is, amely a színfalak mögé vezet, hogy még többet meséljen a könyvekben szereplő emberekről és eseményekről. A podcast korábbi évadai több százezer hallgatóhoz jutottak el.
A Szentek, amely négy részből áll majd, a harmadik olyan többkötetes hivatalos történet, amelyet az egyház ad ki. Joseph Smith adott megbízást és ő felügyelte az 1830-as évekről szóló első egyháztörténet megírását, mely 1842. elején jelent meg. A második történetet B. H. Roberts egyházi segéd-történetíró jelentette meg 1930-ban, amikor az egyház tagsága még egymillió fő alatt volt.