Sajtóközlemény

Európai énekesek csatlakoznak a híres The Tabernacle Choir csapatához

A jóakarat és a hit zene általi megosztása

A The Tabernacle Choir at Temple Square rengeteg díjat nyert már el, és világszerte lenyűgözte a hallgatóságát. A kórust Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza szponzorálja.

Öt európai énekes került kiválasztásra, hogy a kórussal énekeljen a Utah állambeli Salt Lake Cityben. Erre az egyház 2024. október 5–6. között tartott általános konferenciáján kerül majd sor. 

A résztvevők: Christian Wolfert és Florence C. Meissner-Adamer Németországból, Elise Gauthier Ausztriából és Franciaországból, Laura Echarri Hermoso Spanyolországból, valamint Nicolas Watbled Franciaországból.

A The Tabernacle Choir szigorú próbarendje miatt szükséges, hogy a kórustagok Salt Lake City közelében lakjanak, ám 2023-ban egy új, világszintű résztvevői program vette kezdetét, amelynek köszönhetően olyan énekeseket is bevonnak a kórus munkájába, akik az Amerikai Egyesült Államokon kívül élnek. A program azóta is folytatódik, és az egymást követő általános konferenciai eseményeken a kórus örömmel fogad további résztvevőket szerte a világból. Ez kivételes zenei tehetségek számára nyit ajtót, hogy bár ideiglenesen, de részt vegyenek annak a kórusnak a munkájában, amelyet így a világ minden részéről érkező emberek képviselhetnek.

Amikor Christian Wolfert – aki eredetileg Stadthagenből származik, de most Frankfurtban él – hétéves korában az egyik istentiszteleti órán dúdolgott, a tanítója ezt mondta: „Ki dünnyög hamisan ott hátul?”  Ezt a megjegyzést pedig azért kapta, mert már akkor egy oktávval lejjebb énekelt, mint a többi gyermek.  Ez nem tántorította el Wolfertet, aki folytatta az éneklést az iskolai és az egyházi kórusokban. Így nyilatkozott: „Hálás vagyok azért a sok emberért, akik elősegítették az énekesi fejlődésemet; nyilvánvalóan erős hangom volt, de finomhangolásra volt szükségem ahhoz, hogy tisztán énekeljek.” Fiatal felnőttként Wolfert segített megalakítani egy kórust, amely Németországból, Svájcból, Norvégiából és Dániából származó kortársaiból állt, s akik vallásos dalrepertoárjukkal bejárták Európát.  Wolfert szerint „érezni a Lelket azt jelenti, hogy kapcsolódunk Istenhez, és érezzük az Ő szeretetét – és ez az, amiben az éneklés segít nekem. Remélem, amikor hallanak engem énekelni, mindenki érzi Isten szeretetét.”

Azoknak, akik meghívást kaptak a kórusmeghallgatásra, be kellett küldeniük egy felvételt, részt kellet venniük egy online interjún, valamint egy szakmai meghallgatáson. Az utolsó követelmény egy 15 perces élő online meghallgatás volt a The Tabernacle Choir helyettes karnagyával, Ryan Murphyvel, valamint Cherilyn Worthennel, a The Tabernacle Choir kórusiskolájának az igazgatójával. „Valószínűleg ez volt életem legkínzóbb 15 perce” – mesélte Wolfert.

A Németországban született és Bécsben nevelkedett Florence C. Meissner-Adamer már gyermekkora óta tanul zenét. Azonkívül, hogy szereti a zenét, Meissner-Adamer végzős a németországi Tübingeni Egyetem orvosi karán.

„Szerintem alábecsüljük a zenét. Erőteljes hatással van a testre és a lélekre is. A zene gyógyít” – jegyezte meg. Amikor Meissner-Adamert beválasztották a kórusba a világméretű résztvevői program keretében, ezt mondta: „Intenzív és sokat követelő orvosi tanulmányaim miatt nem volt sok időm arra, hogy ugyanolyan mértékben foglalkozzam a zenével, mint korábban tettem, de amikor hirtelen szükségem van egy kis pihenőre, akkor a zene hoz egyensúlyt az életembe. A világ egy másik részéről érkező résztvevőként úgy érzem, mintha valamit visszakaptam volna.”

E lehetőség feletti izgatottságáról Meissner-Adamer így beszélt: „Nagyon örültem ennek a szívélyes ajánlatnak, melynek köszönhetően zenei háttérrel rendelkező egyháztagokkal kerülhettem kapcsolatba a világ minden tájáról. Ez valami nagyon-nagyon különleges. Egyfajta megtisztelő érzéssel tölt el, hogy a zenén keresztül Jézus Krisztus képviselője lehetek a világ számára.”

Elise Gauthier is nagyon örül ennek a különleges lehetőségnek, hogy a kórussal énekelhet. Franciaországban született, hatévesen kezdett el zenét tanulni, először hegedűn, majd zongorán. 12 évesen megtanult brácsázni, és énekelni kezdett a franciaországi Brive la Gaillarde-ban lévő konzervatórium kórusában. A zene iránti szeretetéről szólva Gauthier ezt mondta: „A zene teszi lehetővé számunkra, hogy kifejezzük azt, amit szavakkal képtelenek lennénk.”

Az egyetemen Gauthier angolt és amerikai történelmet, irodalmat és nyelvészetet tanult, alap- és mesterdiplomát is szerzett. Mindemellett folytatta a zenei tanulmányait, mert annyira szereti a zenét. Miután lediplomázott, úgy döntött, Bécsbe költözik, hogy az ottani zenei közeg és tudás javára váljon. Gauthier így fogalmazott: „A zene mindig is nagyon lelki volt számomra, és kifejezetten áldottnak érzem magam a lehetőségért, hogy együtt énekelhetek a The Tabernacle Choir kórusával.”

A kórus célja, hogy szerte a világon békességet és gyógyulást hozzon. A kórus küldetésnyilatkozata így hangzik: „A The Tabernacle Choir at Temple Square olyan zenét ad elő, amely arra ösztönzi az embereket szerte a világon, hogy közelebb kerüljenek Istenhez, és érezzék az Ő gyermekei iránti szeretetét.”  

A zene már kislánykora óta nagyon fontos szerepet tölt be a spanyolországi Pamplónából származó Laura Echarri Hermoso életében.  A szülei mindig is szerették a zenét, ő pedig szívesen énekelt az apukájával és a testvéreivel.

Néhány hónappal ezelőtt Echarri azon gondolkodott, hogy csatlakozik egy kórushoz, de úgy érezte, hogy a munka, a tanulmányok és más fontos dolgok miatt nem tud rá időt szánni.  Bár örömmel vezényelt kórusokat az istentiszteleten, szükségét érezte, hogy másokkal együtt énekeljen. Echarri ezt mondta: „Egy héttel azután, hogy kifejezésre juttattam érzéseimet az Úr előtt, meghívtak a The Tabernacle Choir meghallgatására.”   Erről az élményéről így számolt be: „Maga a lehetőség ténye is csodának tűnt!  Nagyon sokat sírtam, és nem tudtam, hogy beválasztanak-e a kórusba, de úgy éreztem, választ kaptam az imámra.  Mennyei Atyánk mindig tisztában van az érzéseinkkel és a legmélyebb vágyainkkal.” 

A világ más részéről érkező résztvevők két héttel ezelőtt Salt Lake Citybe utaztak, hogy megkezdjék a próbákat a kórussal. A kórussal való együttműködés mellett minden résztvevő elhívást kap arra, hogy az egyház követe legyen, és zenén keresztül megossza másokkal a jóakaratát és a hitét. A világ más-más tájairól érkező résztvevők különböző nyelveken beszélnek és eltérőek az életkörülményeik, de közös a zene iránti szenvedélyük és a vágyuk, hogy azt másokkal is megosszák.

STÍLUSKALAUZ-MEGJEGYZÉS:Amikor Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyházáról ír, kérjük, használja az egyház teljes nevét, amikor először utalást tesz rá. További információért az egyház nevének használatáról tekintse meg az online Stíluskalauzt.