A The Tabernacle Choir at Temple Square rengeteg díjat nyert már el, és világszerte lenyűgözte a hallgatóságát. A kórust Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza szponzorálja.
Öt európai énekes került kiválasztásra, hogy a kórussal énekeljen a Utah állambeli Salt Lake Cityben. Erre az egyház 2024. október 5–6. között tartott általános konferenciáján kerül majd sor.
A résztvevők: Christian Wolfert és Florence C. Meissner-Adamer Németországból, Elise Gauthier Ausztriából és Franciaországból, Laura Echarri Hermoso Spanyolországból, valamint Nicolas Watbled Franciaországból.
- GlobalParticipants_01.jpg
- GlobalParticipants_02.jpg
- GlobalParticipants_03.jpeg
- GlobalParticipants_04.jpg
- GlobalParticipants_05.JPG
- GlobalParticipants_06.jpg
- GlobalParticipants_07.jpg
- GlobalParticipants_08.jpg
1 / 2 |
A The Tabernacle Choir szigorú próbarendje miatt szükséges, hogy a kórustagok Salt Lake City közelében lakjanak, ám 2023-ban egy új, világszintű résztvevői program vette kezdetét, amelynek köszönhetően olyan énekeseket is bevonnak a kórus munkájába, akik az Amerikai Egyesült Államokon kívül élnek. A program azóta is folytatódik, és az egymást követő általános konferenciai eseményeken a kórus örömmel fogad további résztvevőket szerte a világból. Ez kivételes zenei tehetségek számára nyit ajtót, hogy bár ideiglenesen, de részt vegyenek annak a kórusnak a munkájában, amelyet így a világ minden részéről érkező emberek képviselhetnek.
Amikor Christian Wolfert – aki eredetileg Stadthagenből származik, de most Frankfurtban él – hétéves korában az egyik istentiszteleti órán dúdolgott, a tanítója ezt mondta: „Ki dünnyög hamisan ott hátul?” Ezt a megjegyzést pedig azért kapta, mert már akkor egy oktávval lejjebb énekelt, mint a többi gyermek. Ez nem tántorította el Wolfertet, aki folytatta az éneklést az iskolai és az egyházi kórusokban. Így nyilatkozott: „Hálás vagyok azért a sok emberért, akik elősegítették az énekesi fejlődésemet; nyilvánvalóan erős hangom volt, de finomhangolásra volt szükségem ahhoz, hogy tisztán énekeljek.” Fiatal felnőttként Wolfert segített megalakítani egy kórust, amely Németországból, Svájcból, Norvégiából és Dániából származó kortársaiból állt, s akik vallásos dalrepertoárjukkal bejárták Európát. Wolfert szerint „érezni a Lelket azt jelenti, hogy kapcsolódunk Istenhez, és érezzük az Ő szeretetét – és ez az, amiben az éneklés segít nekem. Remélem, amikor hallanak engem énekelni, mindenki érzi Isten szeretetét.”
Azoknak, akik meghívást kaptak a kórusmeghallgatásra, be kellett küldeniük egy felvételt, részt kellet venniük egy online interjún, valamint egy szakmai meghallgatáson. Az utolsó követelmény egy 15 perces élő online meghallgatás volt a The Tabernacle Choir helyettes karnagyával, Ryan Murphyvel, valamint Cherilyn Worthennel, a The Tabernacle Choir kórusiskolájának az igazgatójával. „Valószínűleg ez volt életem legkínzóbb 15 perce” – mesélte Wolfert.
A Németországban született és Bécsben nevelkedett Florence C. Meissner-Adamer már gyermekkora óta tanul zenét. Azonkívül, hogy szereti a zenét, Meissner-Adamer végzős a németországi Tübingeni Egyetem orvosi karán.
„Szerintem alábecsüljük a zenét. Erőteljes hatással van a testre és a lélekre is. A zene gyógyít” – jegyezte meg. Amikor Meissner-Adamert beválasztották a kórusba a világméretű résztvevői program keretében, ezt mondta: „Intenzív és sokat követelő orvosi tanulmányaim miatt nem volt sok időm arra, hogy ugyanolyan mértékben foglalkozzam a zenével, mint korábban tettem, de amikor hirtelen szükségem van egy kis pihenőre, akkor a zene hoz egyensúlyt az életembe. A világ egy másik részéről érkező résztvevőként úgy érzem, mintha valamit visszakaptam volna.”
E lehetőség feletti izgatottságáról Meissner-Adamer így beszélt: „Nagyon örültem ennek a szívélyes ajánlatnak, melynek köszönhetően zenei háttérrel rendelkező egyháztagokkal kerülhettem kapcsolatba a világ minden tájáról. Ez valami nagyon-nagyon különleges. Egyfajta megtisztelő érzéssel tölt el, hogy a zenén keresztül Jézus Krisztus képviselője lehetek a világ számára.”
Elise Gauthier is nagyon örül ennek a különleges lehetőségnek, hogy a kórussal énekelhet. Franciaországban született, hatévesen kezdett el zenét tanulni, először hegedűn, majd zongorán. 12 évesen megtanult brácsázni, és énekelni kezdett a franciaországi Brive la Gaillarde-ban lévő konzervatórium kórusában. A zene iránti szeretetéről szólva Gauthier ezt mondta: „A zene teszi lehetővé számunkra, hogy kifejezzük azt, amit szavakkal képtelenek lennénk.”
Az egyetemen Gauthier angolt és amerikai történelmet, irodalmat és nyelvészetet tanult, alap- és mesterdiplomát is szerzett. Mindemellett folytatta a zenei tanulmányait, mert annyira szereti a zenét. Miután lediplomázott, úgy döntött, Bécsbe költözik, hogy az ottani zenei közeg és tudás javára váljon. Gauthier így fogalmazott: „A zene mindig is nagyon lelki volt számomra, és kifejezetten áldottnak érzem magam a lehetőségért, hogy együtt énekelhetek a The Tabernacle Choir kórusával.”
A kórus célja, hogy szerte a világon békességet és gyógyulást hozzon. A kórus küldetésnyilatkozata így hangzik: „A The Tabernacle Choir at Temple Square olyan zenét ad elő, amely arra ösztönzi az embereket szerte a világon, hogy közelebb kerüljenek Istenhez, és érezzék az Ő gyermekei iránti szeretetét.”
A zene már kislánykora óta nagyon fontos szerepet tölt be a spanyolországi Pamplónából származó Laura Echarri Hermoso életében. A szülei mindig is szerették a zenét, ő pedig szívesen énekelt az apukájával és a testvéreivel.
Néhány hónappal ezelőtt Echarri azon gondolkodott, hogy csatlakozik egy kórushoz, de úgy érezte, hogy a munka, a tanulmányok és más fontos dolgok miatt nem tud rá időt szánni. Bár örömmel vezényelt kórusokat az istentiszteleten, szükségét érezte, hogy másokkal együtt énekeljen. Echarri ezt mondta: „Egy héttel azután, hogy kifejezésre juttattam érzéseimet az Úr előtt, meghívtak a The Tabernacle Choir meghallgatására.” Erről az élményéről így számolt be: „Maga a lehetőség ténye is csodának tűnt! Nagyon sokat sírtam, és nem tudtam, hogy beválasztanak-e a kórusba, de úgy éreztem, választ kaptam az imámra. Mennyei Atyánk mindig tisztában van az érzéseinkkel és a legmélyebb vágyainkkal.”
A világ más részéről érkező résztvevők két héttel ezelőtt Salt Lake Citybe utaztak, hogy megkezdjék a próbákat a kórussal. A kórussal való együttműködés mellett minden résztvevő elhívást kap arra, hogy az egyház követe legyen, és zenén keresztül megossza másokkal a jóakaratát és a hitét. A világ más-más tájairól érkező résztvevők különböző nyelveken beszélnek és eltérőek az életkörülményeik, de közös a zene iránti szenvedélyük és a vágyuk, hogy azt másokkal is megosszák.