Miközben készülődnek, hogy 2024. július 24-én útnak induljanak Párizsba, az amerikai olimpiai csapat maratonfutói – Conner Mantz és Clayton Young – elgondolkodnak az utazásukon, valamint a maratonfutás és a Jézus Krisztus evangéliuma szerinti élet közötti hasonlóságokon. „A maraton nagyon egyszerű. 42,2 kilométeren át az egyik lábad a másik elé teszed – mondja Clayton Young. – Az evangélium ugyanilyen egyszerű. A nap végén azonban mindkettő igencsak húzós lehet.”
A 30 éves Young és a 27 éves Mantz Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza elkötelezett tagjai, és a Brigham Young Egyetemen (BYU) futótársakként találkoztak. Young már három éve ott volt, amikor Mantz 2017-ben elsőévesként megérkezett. Young szárnyai alá vette a fiatalabb futót, és ezzel tartós barátság vette kezdetét.
Young és Mantz is mintegy 11 évesen kezdett futni, szüleik és barátaik biztatására. Edzőjük, Ed Eyestone – aki maga is kétszer volt olimpikon ebben a számban – javasolta nekik, hogy próbálják ki a maratonfutást. Azonnal beleszerettek, és az olimpia lett a céljuk.
Az évek során a két barát hajtotta és támogatta egymást. „Felelősnek érezzük magunkat egymásért, és ösztönözzük egymást” – mondja Young. Mantz hozzátatte, hogy a tavaly februárban Floridában megtartott olimpiai selejtezőn Young segítette őt át egy nehéz szakaszon. Végül elsőként és másodikként végeztek, ezzel biztosítva helyüket a 2024-es párizsi játékokon.
Young és Mantz is szolgált teljes idejű önkéntes missziót Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyházát képviselve, s ezért két éven át szüneteltették a futást, hogy megosszák Jézus Krisztus tanításait és szolgálatot nyújtsanak. „A misszióm kihatott az egész életemre” – mondja Mantz, aki 2015 és 2017 között a nyugat-afrikai Ghánában szolgált. Young szerint, aki 2012 és 2014 között Észak-Karolinában teljesített szolgálatot, a missziója „hozzátett a mentális egészségéhez, és más megvilágításba helyezett bizonyos dolgokat”.
Bár a két futó rengeteg személyes áldozatot hozott az olimpiai álmuk megvalósításáért, Eyestone edző állítja, hogy az őket „támogató emberek azok, akik igazán áldozatot hoznak. Őmiattuk szeretnénk a lehető legjobbak lenni.” Young hozzáteszi: „Rengeteget tettünk bele a felkészülésbe, hiszen ez rendkívül fontos, és sokan vettek benne részt. Élvezet volt együtt haladni előre ezekkel az emberekkel a Párizsba vezető úton.”
Hitük mellett mindkét futó a családjának, a csapattársainak és az edzőinek tulajdonítja a sikerét. A csupán másfél éve házas Mantz mosolyogva ismeri be: „A feleségem visszatart a megszállottságtól, amire egyébként hajlamos vagyok.” Young kicsi lányai, akik 3 és 5 évesek, segítik őt két lábbal a földön járni és biztosítják a szeretetükről, „bármikor is lépem át a célvonalat”.
Young bevallása szerint az edzésen „sok olyan apró dolgot kell megtennünk, melyet néha nem szeretnénk megtenni. Amikor azonban mindennap olyan edzőtárssal érkezem, aki igazán fenntartja bennem a lelkesedést, és olyan edzővel/vezetővel, akinek felelősséggel tartozom, és aki tudja, mi a legjobb számomra, az mindent megváltoztat. Ugyanez a helyzet az evangélium szerinti élettel is.”
Mantz az egyik első mentoraként tekint Youngra abból az időből, amikor elkezdett edzeni a maratonra. Young kiemeli, hogy Jared Ward, korábbi csapattársa a BYU-n, aki a 2016. évi riói nyári olimpiai játékokon hatodik helyezést ért el, döntő hatással volt az életére. „Jared nagyszerű példa nemcsak sportolóként, hanem arra is, hogyan éld az életed, és hogyan legyél jó férj és jó apa.” Eyestone edző hozzáteszi, hogy Young és Mantz jelenleg az utánuk jövő fiatalabb csapattársak – például Kenneth Rooks és James Corrigan – mentorai, akik 2024-ben Párizsban terepfutásban versenyeznek majd.
„Nagyon szeretem, hogy míg az egyik nap a futás lényegében lerombolja a testedet, másnapra meg tudsz változni és jobb futóvá tudsz válni – elmélkedik Young. – Azért vagyunk itt ebben az életben, hogy tanuljunk és fejlődjünk. Azért vagyunk itt, hogy szinte mindennap megfeszítsük és lebontsuk a lelki testünket, hogy ennek következtében megváltozzon és jobbá váljon. Ez nem egyik napról a másikra fog megtörténni. A futás esetében szó szerint az egyik lépést követi a másik. Ugyanez a helyzet az evangéliummal.”
Mantz hozzáteszi: „A folyamat az, amiben örömöt lelsz, akár a futásról, akár az evangélium szerinti életről legyen szó. Sok ember nem érti, miért szeretek az evangélium szerint élni, vagy miért szeretek futni. De azok, akik igazán elkötelezik magukat az egyik vagy a másik mellett, rátalálnak a vele járó valódi örömre.”
Young és Mantz augusztus 10-én, szombaton állnak rajthoz Párizsban a férfi maratoni futás versenyzőiként.