Tíz éve tart az együttműködés a Muslim Aiddel Bosznia-Hercegovina polgáraiért

Hogyan változtatták meg ezrek életét a fóliasátrak, a méhészkedés és a vemhes üszők

2024. június 28-án 100-nál is több különféle hitű és származású ember gyűlt össze Szarajevóban azért, hogy elismerje és megünnepelje Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza és a Muslim Aid együttműködését az emberbaráti segítségnyújtás terén Bosznia-Hercegovina 80 településén. Jelen voltak többek között a két szervezet képviselői, valamint kedvezményezettek, illetve állami és önkormányzati tisztségviselők.

„Egy olyan világban, amely elszakít minket egymástól, ezek az együttműködésre irányuló erőfeszítések ismét összehoznak minket” – mondta a rendezvényen Sharon Eubank, az egyházi Emberbaráti szolgáltatások igazgatója. Megköszönte a Muslim Aidnek és a településeknek a sokéves együttes szolgálatot abban, hogy jobbá tegyék a Bosznia-Hercegovinában élő emberek életét. Kiemelten köszönetet mondott a jelen lévő kedvezményezetteknek is. „Ti vagytok a sztárok, ez értetek van – jelentette ki. – Az egy dolog, hogy kaptok egy vemhes tehenet vagy néhány méhet, és megint más ezekről gondoskodni és sikerre vinni a kezdeményezéseket.”

Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza és a Muslim Aid 2014 óta több projektet is elindított – köztük fóliasátrakkal, méhészkedéssel, vemhes üszőkkel –, amelyek mind Bosznia-Hercegovina azon polgárainak a támogatását célozták, akik korábban mélyszegénységben éltek. Egy évtized alatt ezek a projektek 13 ezernél is több embernek váltak javára, 80 különböző településen.

Mustafa Faruqi, a Muslim Aid kuratóriumi elnökének az elmondása szerint ezek a projektek „kiválóan példázzák, hogyan fejthetnek ki átalakító erőt a felekezeti közösségek”. Hozzátette, hogy „még mindig sok a tennivalónk, és örömmel várom a partneri viszonyunk erősödését”.

„Az erős egyének erős családokat alkotnak, az erős családok pedig sikeres közösségeket” – ezt már Edina Šehić-Saliji fogalmazta meg, aki a Muslim Aid egyesület ügyvezető igazgatója Bosznia-Hercegovinában.

Jablanica község képviseletében Kenan Šašić mondott köszönetet minden érintettnek az általuk nyújtott segítségért, és kifejezte a reményét, hogy ezek az erőfeszítések folytatódni fognak.

A 10 év során a Muslim Aid és Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza fenntartható megoldásokra összpontosított, nem pedig ideiglenes segítségnyújtásra. „Nagyszerű a partneri viszonyunk. Fantasztikus, hogy meríteni tudunk a mezőgazdasági szakértelmükből és abból, hogy értik a helyi kultúrát. Nem is remélhettünk volna jobb partnert az itteni projektjeinkhez” – összegezte mondandóját Eric Rottermann, aki az egyházi Emberbaráti szolgáltatások ügyvezetője az Európa Középső Területen.

A fóliasátor-kezdeményezés teljesen felszerelt és felállított melegházakkal látta el a kedvezményezetteket, valamint arra vonatkozó képzési programokkal, hogy miként működtessék ezeket eredményesen. 2024 óta ez a projekt 3 ezernél is több fóliasátor felállításához vezetett, ami jelentősen fellendítette a helyi mezőgazdaságot.

A második projekt, a méhészeti kezdeményezés több erőfeszítést is magában foglalt: méhészkedéshez szükséges felszerelések szétosztását, oktatást, valamint tájékoztatási kampányt a méhek fontosságáról. Ez a projekt javított a vidéki háztartások társadalmi-gazdasági körülményein, és megerősítette a helyi vállalkozásokat Bosznia-Hercegovinában.

2023 májusában az utolsó projekt vemhes fejőstehenek szétosztásával kezdődött rászoruló családok számára. Ez a kezdeményezés friss tejjel segítette őket a táplálkozási szükségleteik kielégítésében, a fölösleg eladásán keresztül pedig abban, hogy pénzhez jussanak

Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza fenntartja az emberbaráti erőfeszítések iránti elkötelezettségét: az egyház csak 2023-ban 4119 projektben vett részt. A tagjai számára a szűkölködők megsegítése és az önellátás elősegítése nem egyszerűen egy nemes vállalás, hanem szent felelősség is. Az együttműködés a más felekezetű emberekkel és más szervezetekkel – amilyen a Muslim Aid is – nem csupán az egység elősegítése és a hatékonyság fokozása szempontjából előnyös, hanem azzal a kiváltsággal is jár, hogy eredményes partneri viszony alakul ki másokkal. Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza és a Muslim Aid összefogott a jó ügyekben, hogy egy évtized alatt fóliasátorról fóliasátorra, kaptárról kaptárra, tehénről tehénre segítette elő Bosznia-Hercegovina polgárainak az önellátását és gazdasági stabilitását.