Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza kiterjeszti emberbaráti erőfeszítéseit
Törökországban és Szíriában, miközben a térség továbbra is igyekszik talpra állni a februári pusztító földrengések után.
„Miközben átautóztunk Antakya városán, ledöbbentem a pusztítás mértékén. Csak a 2. világháború alatt lebombázott városok képein láttam ehhez hasonlót. Kijózanító volt” – idézte fel W. Christopher Waddell az Elnöklő Püspökségből, aki nemrég tért vissza kétnapos törökországi látogatásáról.
„Azt lehet mondani, hogy ez a 400 000 fős város már nem létezik – mondta Waddell püspök. – A legtöbb ház és gyár összedőlt. Azokat az otthonokat és épületeket, amelyek még állnak, le kell bontani.”
Antakya, Hatay tartomány fővárosa, az ország déli részén, a szíriai határ mentén fekszik. A város infrastruktúrája óriási károkat szenvedett. Megszűnt többek között a víz- és áramellátás, valamint megrongálódott csatornahálózat is.
Európai és afrikai egyházi tisztségviselőkkel tartott gyűléseket követően Waddell püspök a feleségével, Carollal, valamint az egyház más képviselőivel együtt a Közel-Keletre utazott. 2023. május 10-én és 11-én Törökországban jártak, hogy áttekintsék az egyház által a pusztító földrengéseket követően nyújtott emberbaráti segítség eredményeit, és további támogatási lehetőségekről egyeztessenek a török illetékesekkel.
Látogatása során találkozott dr. Selami Kılıçcsel, a török egészségügyi minisztérium EU- és külkapcsolati főigazgatójával, valamint az ankarai székhelyű Katasztrófavédelmi és Veszélyhelyzet-kezelési Hatósággal (AFAD). Dr. Kiliç nagyrabecsülését fejezte ki az egyházi segítségért, és megjegyezte, hogy az egyház volt az egyik leghatékonyabb szervezet a földrengésekre történő reagálásban – mindent megtett, amit ígért.
„Burhan Aslan és Nalan Aydın megköszönték az egyháznak az AFAD szervezetén keresztül nyújtott rendkívüli adományokat és segítséget – összegezte Waddell püspök. – Nagyra értékelték a támogatás mértékét is.”
Jézus Krisztus egyháza gyorsan reagált, és a katasztrófa óta számos segélyszervezettel dolgozott együtt a földrengés zónájában.
Törökországban töltött ideje alatt Waddell püspök felkeresett néhány ideiglenes szálláshelyet is, köztük egy sátortábort és egy konténertábort, valamint egy mobil klinikát Payasban és egy mobilklinika-gyárat is.
Látogatása során Waddell püspök aláírt egy adománylevelet, amely 500 konténerotthont biztosít a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek számára. A konténerek mellékhelyiséggel és zuhannyal vannak ellátva, és a sátraknál sokkal több önálló teret biztosítanak a családok számára. A sátrakban tartózkodóknak közösségi mellékhelyiséget és zuhanyt kell használniuk.
Az egyház mobil orvosi klinikákat is biztosít a térségnek. Három rendelő már működik, és hamarosan a negyediket is átadják. Waddell püspök tudomást szerzett egy ötödik olyan helyszínről is, ahol mobil orvosi klinikára van szükség. Ennek a telepítését a hazatérése után már jóvá is hagyták. Az ötödik rendelő Oguzeli városában lesz felállítva, ahol a lakosság a menedéket kereső túlélőkkel együtt 10 000 főről 70 000 főre duzzadt.
Ezenkívül az egyház Gaziantep városában anyagi hozzájárulással segít az egyik kórház javításában.