Sajtóközlemény

Európában az egyháztagok megtanulják, hogyan segíthetnek másoknak egy válsághelyzetben

Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza gyülekezeteiben lévő önkéntes férfiak és nők Európa-szerte tapasztalják egy egyre szélesebb körben elérhető program áldásait, mely arra tanítja őket, hogyan segítsenek érzelmi válsághelyzetben lévő egyéneknek. Az egyház Európa Területe Családsegítő Szolgáltatásainak irodáján keresztül biztosított bevezető tanfolyamok és beszélgetési útmutatók már 14 európai nyelven érhetőek el.

„A Ministering in Crisis [Segítségnyújtás válsághelyzetben] nevezetű tanfolyam egy evangélium-központú megközelítése a pszichoszociális segítségnyújtásnak” – mondta Mark Rencher elder, aki teljes idejű önkéntesként szolgált az egyház európai, frankfurti központjában, és az ő feladata volt a program bevezetése helyi mentálhigiénés szakemberek segítségével. 

„Amikor egy válsághelyzetben lévő személlyel kerülünk kapcsolatba, gyakorta nem tudjuk, mit mondjunk. Ez [a program] megtanítja, mit mondj és hogyan viszonyulj a küszködő emberekhez” – tette hozzá a felesége, Lizbeth Rencher, szakképzett pszichológus.

A Ministering in Crisis [Segítségnyújtás válsághelyzetben] program segít a gyülekezeti vezetőknek és egyháztagoknak reagálni a válsághelyzetben lévő egyének szükségleteire.© 2022 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.

Rámutatott arra, hogy ezek a források emberbaráti szolgálatot teljesítő egyháztagok részére készültek, és nem céljuk a szakmai segítségnyújtás helyettesítése. „Nem nyújtunk pszichoterápiás kezelést vagy gyógyászati beavatkozást. Az a célunk, hogy érzelmi támogatást biztosítsunk és megelőzzük a további sérüléseket” – mondta Rencher nővér.

Tragikus áradások, biztonságot kereső ukrajnai menekültek – Európa megannyi válsághelyzetet látott az elmúlt néhány évben. Miközben Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza önkéntesei felkarolták a szükséget szenvedőket, a Ministering in Crisis [Segítségnyújtás válsághelyzetben] program nagy becsben tartott forrássá vált. „Sok visszajelzést kaptunk püspököktől és segítőegyleti elnököktől, akik azt mondták, bárcsak korábban is rendelkezésükre állt volna ez a forrásanyag” – emlékezett vissza Rencher elder.

2021 szeptemberében Teresa Raposo felügyelte a program kísérleti bevezetését, együtt dolgozva három gyülekezettel a Lisszabon Cövekből. A Családsegítő Szolgáltatások tanácsadójaként több éves tapasztalata van a lisszaboni Vöröskereszttel való együttműködésben.

Miután részt vettek a képzésen, a helyi vezetők beszámolói szerint a program nagyban hozzájárult ahhoz, hogy magabiztosabban kezeljék a helyzeteket, amikor érzelmi gyötrelmeket tapasztaló egyháztagokkal foglalkoztak. Úgy érezték, felkészültebbek lettek arra, hogy meghallgassák őket, elismerjék az érzéseiket és reményt nyújtsanak.

Rövid tudatos jelenlét órákat is tartottak tavaly azoknak az önkénteseknek, akik az árvízkárosultaknak nyújtottak segítséget. A 44 oldalas beszélgetési útmutatót – amely albán, horvát, dán, holland, angol, finn, francia, német, olasz, norvég, portugál, román, spanyol és svéd nyelven érhető el –, elküldik minden olyan szolgálattevő egyháztagnak vagy gyülekezetnek, amely ezt kérvényezi. Emellett a Családsegítő Szolgáltatások tanácsadói készen állnak arra, hogy bevezető képzéseket nyújtsanak helyben a vezetőknek, az egyháztagoknak és az önkénteseknek.

STÍLUSKALAUZ-MEGJEGYZÉS:Amikor Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyházáról ír, kérjük, használja az egyház teljes nevét, amikor először utalást tesz rá. További információért az egyház nevének használatáról tekintse meg az online Stíluskalauzt.