„[A]rra szólítlak benneteket, hogy szenteljétek újra az életeteket Jézus Krisztusnak. Felszólítalak benneteket, hogy segítsetek egybegyűjteni a szétszórt Izráelt, és felkészíteni a világot az Úr második eljövetelére” – ezt az üzenetet adta át Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza százesztendős elnöke, Russell M. Nelson az egyháztagoknak az egyház 2024. októberi általános konferenciáján, a Utah állambeli Salt Lake Cityben.
- GC1024Summary_02.JPG
- GC1024Summary_01.JPG
- GC1024Summary_03.jpg
- GC1024Summary_04.JPG
- GC1024Summary_05.JPG
1 / 2 |
Nelson elnök 17 új templom világszerte történő megépítését is bejelentette, közülük kettőét Európában: Dublinban és Milánóban. A Dublinban építendő templom az első lesz Írországban, ahol mintegy 4000 utolsó napi szent él. Ők jelenleg mindig Angliába utaznak, hogy a templomban hódoljanak. A milánói templom az Úr második háza lesz Olaszországban. Az első a történelmi jelentőségű Olaszországi Róma templom, amelyet Nelson elnök szentelt fel 2019-ben. Olaszországban több mint 28 000 utolsó napi szent él, akik közel 100 egyházközösségbe szerveződnek.
Az Európában jelenleg működő 14 templomon felül a közelmúlt konferenciáin nyolc új templom került bejelentésre, amelyekkel együtt tíz új templom fog épülni a földrészen. Ezek a következők:
Miután bejelentette az új templomokat, Nelson elnök arra kérte a szerte a világon élő hallgatóságot, hogy minden héten áldozzanak időt a Jézus Krisztus engeszteléséről való tudásuk gyarapítására. „Jöjjetek Krisztushoz, és »ajánljátok fel neki teljes lelketeket« – mondta. – Ez az örömteli élet titka.”
Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza általános konferenciáira félévente kerül sor, minden év áprilisában és októberében. Ilyenkor az egyház főbb vezetői szólnak az egyház tagjaihoz és barátaikhoz szerte a világon. A 2024. október 5-én és 6-án tartott konferencia öt ülését 70 nyelven közvetítették élőben. Néhány napon belül a felvételek további 30 nyelven lesznek elérhetőek.
Emily Belle Freeman elnök, a Fiatal Nők általános elnöke a szövetségek, vagyis az Isten és az emberek közötti szent megállapodások fontosságáról beszélt. „[N]em csupán szövetséges ígéreteket teszünk, hanem be is kell tartanunk azokat.” Freeman elnök arra emlékeztetett, miszerint a szövetségek lehetővé teszik, hogy érezzük Isten hatalmát munkálkodni bennünk. „A kenyér és a víz magatokhoz vétele hetente emlékeztet titeket az Ő bennetek munkálkodó hatalmára, hogy segítsen nektek bármin felülkerekedni. A szent papság alsóruhájának a viselése naponta emlékeztet titeket az Ő bennetek munkálkodó hatalmának az ajándékára, hogy segítsen nektek azzá válni, akivé válnotok kell.”
„Amikor azt látom, hogy két ember krisztusi szeretettel van egymás iránt, azt érzem, hogy szeretetük nem csupán az ő saját szeretetük, hanem van benne valami isteni is” – tanította Karl D. Hirst elder, egy újonnan elhívott általános felhatalmazott hetvenes az angliai Lancashire-ből. Kitért arra, hogy számos okból nehezünkre eshet érezni Isten szeretetét, amely arra hív minket, hogy „próbálkoz[zunk] türelmesen más módszerekkel is az isteni szeretet kifejezésére és befogadására”. Azoknak pedig, akik érzik Isten szeretetét, ezt mondta: „próbáljátok azt olyan eredményesen magatokban tartani, mint ahogy a szita tartja meg a vizet. Hintsétek szét, amerre jártok.”
Patrick Kearon elder, a Tizenkét Apostol Kvórumának az angliai Carlisle-ből származó tagja a következő gondolatokat osztotta meg: „Jézus Krisztus egyházának a tagjai vagyunk. Az öröm egyházának a tagjai vagyunk!” Arról beszélt, hogy a tudatos hódolat örömteli élményhez vezethet az egyházban. „Ha ti még nem fedeztétek fel ezt az örömöt, vágjatok bele ebbe a küldetésbe. Felhívás ez arra, hogy fogadjuk be a Szabadító ajándékát, mely a békesség, a világosság és az öröm – hogy leljük benne kedvünket, csodálkozzunk rá és örvendezünk benne minden sabbatkor.”
A Segítőegylet Általános Elnökségének a második tanácsosa, Kristin M. Yee nővér egy olyan időszakról beszélt, amikor késztetést érzett a Szabadító arcképének a megfestésére. Így nyilatkozott az érzéseiről azután, hogy elmaszatolta a festéket az elkészült festményen: „Úgy éreztem, tönkretettem, amit Isten segített nekem elkészíteni.” Aznap este segítségért imádkozott, és másnap reggel a festmény jobbnak tűnt, mint azelőtt. A Szabadító, aki helyrehozta a helyrehozhatatlan festményt, segíthet legyőznünk a hibáinkat és bűnbánatot tartani. „Mint a festményem esetében is, az Úr nem fordul el tőlünk, amikor hibát vétünk, és nem is fut el, amikor megbotlunk. Az, hogy gyógyulásra és segítségre van szükségünk, nem jelent terhet az Ő számára, hiszen éppen ezért jött.”
Gary E. Stevenson elder a Tizenkét Apostol Kvórumából a most következő tíz évről beszélt, kiemelve, hogy vár ránk számos templomi nyílt nap, az egyház megszervezésének a bicentenáriuma 2030-ban, valamint a utah-i Salt Lake Cityben megrendezésre kerülő 2034-es téli olimpia. „Ezek a közelgő alkalmak mindenhol több lehetőséget biztosítanak majd az egyház tagjainak arra, hogy szavak és tettek által megosszák Jézus Krisztus evangéliumának az örvendetes híreit.” Arra bátorította a fiatalokat és fiatal felnőtteket, hogy vegyenek részt négy, Isten által kijelölt feladatban: éljenek Jézus Krisztus evangéliuma szerint; törődjenek a szükséget szenvedőkkel; hívjanak mindenkit, hogy fogadja be az evangéliumot; és egyesítsék a családokat az örökkévalóságra. „A példátlan pillanatok ezen évtizedébe belépve osszunk meg örvendetes híreket az életvitel, a törődés, a meghívás és az egyesítés egyszerű tevékenységein keresztül.”
„Jézus Krisztus és az Ő engesztelő áldozata a bizonyságunk gyökeréhez tartozik. Minden egyéb pedig az ága” – mondta Dieter F. Uchtdorf elder, a Tizenkét Apostol Kvóruma Németországból származó tagja. Kihangsúlyozta a Szabadítóra való összpontosítás fontosságát, amikor bizonyságra törekszünk a Mormon könyvéről, a templomról vagy az evangélium bármely eleméről. „[H]a azt szeretnétek, hogy bizonyságotok ágai növekedjenek és gyümölcsöt teremjenek, tápláljátok a gyökereket.” Így buzdított: „Bizonyságunk próbára fog tétetni. A hit nem hit, ha soha nem tétetik próbára. A hit nem erős, ha soha nem tapasztal ellenállást. Ne csüggedjetek hát, ha a hitetek próbatételeit tapasztaljátok vagy megválaszolatlan kérdéseitek vannak!”
Rubén V. Alliaud elder, általános felhatalmazott hetvenes, aki az egyház Európa Középső Területének az elnökeként szolgál, az Isten gyermekeiként betöltött természetünkről szólt: „[S]okan hisznek abban, hogy Isten gyermekei vagyunk. […] Az utolsó napi szentek számára ez a kijelentés nem képletes. [M]i tényleg hiszünk abban, hogy mindenki szó szerint Isten gyermeke.” Hozzátette: „mindig, amikor Isten természetéről beszélünk, saját természetünkről is beszélünk”.
A Salt Lake Cityben álló Konferencia-központ szinte teljesen megtelt. A 2024. októberi általános konferencián nem voltak érvényben ültetési korlátozások – most először volt így a 2020. áprilisi, csak digitális részvételű általános konferencia óta, amelyet akkor egy, a Templom téren álló kis előadóteremből közvetítettek a Covid19-világjárvány miatt.
A konferencián a zenét több kórus is szolgáltatta, köztük a világhírű The Tabernacle Choir is, amelynek soraiban öt új, európai tag is énekelt, akik Ausztriából, Németországból, Franciaországból és Spanyolországból érkeztek.
A konferencia utolsó ülésén Russell M. Nelson elnök beszámolt a történelmi jelentőségű Salt Lake templom és Templom tér felújításáról is, amely öt évvel ezelőtt vette kezdetét és várhatóan 2026 végén fejeződik be.